2. getmans1
3. stela50
4. radostinalassa
5. mt46
6. grigorsimov
7. planinitenabulgaria
8. kolevm38
9. bojinkata
10. sparotok
11. kvg55
12. panazea
13. wonder
14. diso
2. shtaparov
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. dobrota
8. ambroziia
9. donkatoneva
10. milena6
2. iva971
3. writeunlimited
4. lamb
5. hadjito
6. metaloobrabotka
7. radostinalassa
8. rosiela
9. kvg55
10. iw69


За това как върви украинското контранастъпление можем да съдим по заглавията в западната преса, особено американската. А настроенията там са меко казано песимистични. Пък и откъде да се появи оптимизъм при положение, че ВСУ очевидно се провалят и настъплението им изобщо не върви по план (а планът бе те да забият украинския флаг в гр. Мелитопол още през юни). Мощно рекламираното украинско настъпление в Запорожската област се оказа в такова положение, че пробиването на руските отбранителни линии е вече технически невъзможно, камо ли достигането на Бердянск или Мелитопол.
Естествено, нито Вашингтон, нито Киев могат да си позволят да обявят настъплението за провал (въпреки че то е именно такова) и да се откажат от него. Поражение не може да бъде допуснато по чисто политически причини. То би имало доста лоши последици както за Зеленски, който с всички сили се опитва да се удържи на власт, така и за администрацията на Байдън, който рискува да загуби президентските избори догодина (а демократите хич не искат да бъдат изместени от Тръмп).
Все пак украинците се похвалиха с успех на бойното поле през изминалата седмица. Но по стара украинска традиция този успех е повече виртуален отколкото реален. ВСУ заявиха, че са „освободили” село Работино (всеки изписва названието на това селце както си иска) в Запорожска област и са стигнали първата линия на руската отбрана. От Пентагона потвърдиха и даже заявиха публично, че ВСУ са пробили първата руска отбранителна линия. Но и Киев и Вашингтон разказват приказки, чиято цел е да убедят зрителите, че настъплението не е обречено.
Първо, украинците не са освободили Работино. Руската армия продължава да контролира южния край на селото, чието население преди войната не достигаше и 500 души. Украинския вермахт се намира в северния край на Работино без да има възможност да превземе централната част на вече разрушеното селце заради постоянната работа на руската артилерия. Фактически населеното място се намира в сивата зона, при това руснаците са в много по-изгодна позиция, защото заемат възвишенията от южната страна, а украинците са в низината. Второ, ВСУ все още не са достигнали до първата отбранителна линия, Работино се намира в т.нар. зона на обезпечаване пред гореспоменатата първа линия. Тоест вече три месеца украинската войска тъпче на едно място, губейки рекордно количество хора и техника без да може да се похвали дори с минимален успех. На тесния участък, в който влиза и селото, Украйна бе задействала близо 60,000 души и няколко стотин бронирани машини. В крайна сметка около половината от тези войници вече са убити или ранени, а количеството унищожена бронирана техника надхвърля 150 бройки. На всичкото отгоре украинците даже не успяха да превземат цялото село, което не можем да наречем дори пирова победа.
Паралелно със събитията в Запорожската област на североизток продължава пълзящото руско настъпление на границата на Харковска и Луганска област, чиято цел в момента е харковското градче Купянск. Прогреса на руснаците е постоянен, което нервира украинското командване и го кара да прехвърля дефицитни резерви, оголвайки другите участъци от фронта (включително запорожския). Тук обаче възниква противоречие с натовските съветници на украинския генщаб. От Вашингтон искат резултат на всяка цена и настояват украинците да се фокусират върху Запорожието и да насочат натам всички налични резерви (вероятно идеята е, че руските укрепления може да бъдат буквално пометени с живо цунами от украинско пушечно месо). Украинските командири обаче справедливо се боят, че подобна тактика ще попилее всичката им жива сила, както сега се случва в Работино, и ще оголи северния фронт, позволявайки на руснаците без особени усилия да настъпят към Харков.
На този фон смешно звучат укорите, появяващи се в британската и щатска преса, че украинското командване прекалено „жали” войниците си и по тази причина не иска да атакува с големи сили. Киев изобщо не жали войниците си и ги използва като пушечно месо, все едно украинските мъже са безкрайно количество. Затова и на ВСУ се налага да вкарва в действие резервите си още сега и да подготвя тотална мобилизация, тъй като пехотата се топи много бързо (принудителна мобилизация има и в момента, но тя покрива не повече от 20% от необходимото на Киев). Що се отнася до отказа от масирани атаки с големи подразделения, украинците бяха принудени да се откажат от тази тактика в самото началото заради огромните загуби в първите две седмици от контранастъплението. Украинската тактика е уникална и с друго – ВСУ гледат да си пазят скъпоценните Леопарди и Брадлита и затова карат войниците си да атакуват, но без да ги усилят с танкове. Подобни действия са обречени на неуспех, но за Киев западната техника е по-ценна (украински мъже винаги могат да бъдат наловени по улиците и принудително натикани в окопите).
За пореден път руснаците – благодарение на по-грамотната си тактика и умело управление – са в по-изгодно положение, а украинците са принудени да бързат и атакуват, при това атакуват там, където руската армия е най-добре укрепена. Зеленски няма как да спре, тъй като идва есента и лошото време, а американците искат да получат резултат максимално скоро, преди украинските полета и пътища да са се превърнали в непроходими кални капани.
Единственото, с което украинците могат да се похвалят в момента, са ударите с дронове по територията на Русия. Подобни атаки с дронове не могат да променят хода на войната или да навредят на боеспособността на руската армия, но могат да повдигнат бойния дух на украинците и временно да отвлекат вниманието им от провалите на фронта. Именно затова Зеленски залага на тази форма на терор и явно смята (с помощта на британците и американците) да умножи количеството използвани дронове, както и да разшири списъка от цели на руска територия (пред два дни например бе ударено летището в Псков и, според съобщенията, бяха повредени два самолета Ил-76).
Това от своя страна бележи нова стъпка по пътя на ескалацията между Москва и НАТО. Това впрочем е неизбежно – колкото по-зле става положението на Украйна на фронта, толкова по-сериозен ще е натискът върху Путин. Кремъл постоянно е провокиран от Вашингтон и Лондон да направи грешен ход, но руските власти до момента не се хващат на въдицата.
Замразяване или мирни преговори тази година можем да не чакаме. Вашингтон е настроен за дългосрочен конфликт и няма никакво намерение да се договаря с Москва, дори от Белия дом понякога да звучи мирна риторика. САЩ могат внезапно да поискат да се договарят само ако видят, че украинската армия е на ръба на поражението. А това е напълно възможен вариант, особено ако руската армия скоро сама започне мащабно настъпление както предричат мнозина наблюдатели.
Тагове:
Украйна продължава да обстрелва атомната...
Украйна най-накрая започна великото наст...
